Fejléc grafikai elem

Érdekességek, aktualitások

2023.05.16. 14:27

Hogyan legyünk „zöld” munkahely?

Elkezdődött a tavasz, és ahogy melegszik az idő, talán még a munkával töltött idő is kellemesebb. A természet ébredésének apropóján egy sokak által emlegetett, rendkívül fontos témával készültünk. Cikkünkben a környezettudatosság mellett szóló érvekről írunk, és olyan tippekről, amelyek segítségünkre lehetnek a környezettudatos munkahely megteremtéséhez és fenntartásához.

Hogyan legyünk „zöld” munkahely?
Miért fontos ez? 

Tudatos munkáltatóként etikai felelősségünk védeni környezetünket, és csökkentetni ökológiai lábnyomunkat. A morális cél mellett persze említhetünk egyéb nem elhanyagolható előnyöket is, mint például a mérsékelt áram-, gáz-, vízfogyasztással járó kiadáscsökkenést, valamint egy igen érdekes, ám annál fontosabb érvet.

Bizonyos kutatások szerint ugyanis a fiatal munkavállalók háromnegyede hosszútávon csak olyan munkahelyen tudná elképzelni magát, ahol a környezettudatosságra is nagy hangsúlyt fektetnek. Erre a mutatóra érdemes odafigyelni, a munkaerőhiány miatt nem elhanyagolható kérdés a környezettudatosság mellett tehát az is, hogy erőfeszítéseink az employer branding részét képezzék, vagyis hangot adjunk ezen törekvéseinknek posztok, nyilvános dokumentumok formájában is. 

SZELEKTÁLJUK A SZEMETET!

A környezettudatosság egyik leghatékonyabb és legnépszerűbb módja, ha szelektíven gyűjtjük a hulladékot. A konyhától egészen a munkaállomásokig érdemes olyan lehetőségeket biztosítani, ahol munkavállalóink külön tároló edénybe helyezhetik pl. műanyag palackjaikat. A szelektív hulladékgyűjtés módját is érdemes ismertetni a kollégákkal, hogy zökkenőmentes legyen a szemét gyűjtése és szállítása.

 
ÁRAMTALANÍTSUNK!
Ma már számos kutatás kimutatta, hogy erőteljes pozitív hatással van ránk a természetes fény. Így a legideálisabb, ha minél kisebb mértékben van szükségünk a mesterséges fényforrásokra. Munkaidő után lehetőség szerint kapcsoljuk le a felesleges lámpákat, és áramtalanítsuk a számítógépeket, laptopokat. 
Az irodákban rendszerint számos „energiavámpír” eszköz található, amelyek akkor is áramot fogyasztanak, ha nincsenek használatban. A számítógépek, a hatalmas multifunkcionális nyomtatók 24/7-ben fogyasztanak, érdemes tehát ezeket is kikapcsolni, vagy az elosztókat áramtalanítani.
 
APRÓ LÉPÉSEK A CÉL FELÉ
Ösztönözzük munkatársainkat arra, hogy környezettudatosan végezzék mindennapi feladataikat. Apró dolgokban is megnyilvánulhat a tudatosság, a reggeli kávéhoz például használjunk többször használható bögréket, és ne papírpoharakból igyunk, a kedvenc menünket pedig akár saját, mosható ételhordónkba is kérhetjük elvitelre. 
A fenti ötleteken túl az irodai eszközök tekintetében az újrafelhasznált anyagokból készült füzetektől kezdve az irodabútorokig termékek széles skálája közül válogathatunk.
 
KEVESEBB PAPÍR, TÖBB FELHŐ!
Irattárolók helyett irodai szerver, papír alapú számlák, ajánlatok helyett e-számlák, PDF ajánlatok.
A papírmentes iroda már nem a jövő, de már azzal is sokat tehetünk, ha munkatársaink kevesebbszer használják a nyomtatót. 
Miként csökkenthetjük még a papírhasználatot?
Kérjük meg kollégáinkat arra, hogy a papír mindkét oldalára nyomtassanak! Emellett a jegyzeteléshez ne a nyomtatóból vegyük ki az érintetlen papírt, hanem használjuk fel a hibás, szükségtelen dokumentumok hátoldalát is!
 
TUDATOSAN A BEJÁRÁSKOR IS
Már azzal is sokat tehetünk környezetünkért, ha autó helyett kerékpárt, rollert vagy esetleg tömegközlekedési eszközöket választunk a bejáráshoz. Támogassuk munkavállalóink közösségi közlekedéssel való utazását, ha van rá lehetőség, helyezzünk ki kerékpártárolókat a munkahely elé.
 
CSAPATÉPÍTÉS „ZÖLDEN”
A csapatépítés fontos szervezetfejlesztői eszköz, azonban nem kell, hogy a program feltétlenül pontosan megkomponált feladatokból épüljön fel. Egy közösségi szemétszedés, egy-egy a város szempontjából fontos park, közterület megtisztítása is teljesértékű program lehet, amely a jó cél érdekében összehozza a kollégákat. 
 
KÖZÖSEN KÖRNYEZETÜNKÉRT
A környezetvédelem közös érdekünk, így nem érdemes belőle „kizárnunk” munkavállalóinkat még az ötletelés szintjén sem. Tartsunk workshopot azzal kapcsolatban, hogyan növelhetnénk a cég tudatosságát ezen a téren. Az egyeztetések mellett tarthatunk környezettudatos kihívásokat is, amelyek keretein belül a tudatos munkába járást, vagy épp a szelektív hulladékgyűjtést, újrahasznosítható termékek használatát promótáljuk.
 
Reméljük, cikkünkben sikerült néhány hasznos tippet nyújtanunk ahhoz, hogy még tudatosabbak legyünk, és együtt védjük környezetünket.