Fejléc grafikai elem

Szervezetfejlesztés

2024.03.12. 08:29

Munkahelyi motiváció: A siker vagy a félelem diktálja a tempót?

A munkahelyi környezet jelentős hatással van a munkatársak teljesítményére és jólétére. Egy olyan légkör, amelyben a félelemkeltés a vezetői eszköztár része, hosszú távon káros lehet mind az egyénekre, mind pedig a szervezetre nézve.
Munkahelyi motiváció: A siker vagy a félelem diktálja a tempót?

A vezető által teremtett bizonytalan munkakörnyezet stresszt és szorongást okozhat a munkavállalókban, nemcsak a mentális, hanem a fizikai egészségüket is károsíthatja.

A munkatárs hajlamos lehet a túlzott óvatosságra és a kockázatkerülésre, ami gátolja a kreativitást és a hatékony döntéshozatalt. Mindez a munkateljesítmény csökkenéséhez vezet, mindemellett az adott kolléga nem kezdeményez új dolgokat, vagy nem meri felvállalni a kihívásokat, ami visszalépést jelenthet a szakmai fejlődésben.

Ha a félelemkeltés a vezetés alapja, az negatívan befolyásolja a munkahelyi légkört és a munkatársak közötti kapcsolatokat is, mely kedvezőtlen hatással lehet a kollektív hangulatra és csökkenti a munkahelyi elkötelezettséget és motivációt. A félelemkeltés gátolhatja a kreativitást és az új ötletek kifejlődését, mivel a dolgozók félnek a kritika vagy megbélyegzés következményeitől.

Hogyan érjük el, hogy ne a félelem hajtsa a dolgozókat?

Az optimális állapot az, ha a siker utáni vágy a hajtóerő. Azok a dolgozók, akiket a siker elérése motivál, hajlandóak elköteleződni a céljaik mellett, ezzel növelve munkahelyi teljesítményüket, és ez nagymértékben hozzájárul a szervezeti célok eléréséhez.

A siker iránti vágyon alapuló motiváció, egy olyan örömteli munkakörnyezetet teremt, ahol a dolgozók szívesen vesznek részt a munkában és támogatják egymást. A jó hangulat mindemellett megtartó erő, hisz ha a kolléga szívesen jár be dolgozni, és ott jó hangulatban telik el a napi munkaidő, akkor kisebb eséllyel kezd el más lehetőség után kutatni.

A pozitív kihívások és a sikerélmények inspiráló hatással lehetnek a dolgozók kreativitására és teljesítményére. Minden dolgozót más-más célok és értékek motiválnak és az is fontos, hogy a vezetők ismerjék a kollégák egyéni és a csoport motivációit.

A visszajelzés és a nyitott kommunikáció lehetővé teszi, hogy a vezetők megértsék, mi motiválja a kollégákat, és hogyan segíthetnek az egyéni vagy a közös siker elérésében.
A fejlődési lehetőség és a szakmai előrelépés erős motivációs tényező lehet egy karrier út során, amit a vezetőknek érdemes felismerniük és támogatniuk ezeket az igényeket.

Egy olyan munkahelyi környezet megteremtése, ahol a félelemkeltés helyett a siker vágya hajtja a munkavállalókat, hosszú távon előnyös mind az egyén, mind pedig a szervezet számára.

A vezetők szerepe kiemelkedő fontosságú a pozitív munkahelyi kultúra kialakításában és a dolgozók optimális motivációjának biztosításában, nézzünk ezek közül néhányat:

  • A jó vezetőnek nyílt és átlátható kommunikációt kell fenntartania a munkatársaival. Ezáltal az alkalmazottak érzik, hogy fontos a véleményük, meghallgatják őket, és az információ szabadon áramolhat a szervezeten belül. Empátiával és megértéssel kezeli az alkalmazottakat, ennek következtében figyelembe veszi az egyéni szükségleteket, érzéseket és körülményeket, ami segít abban, hogy az alkalmazottak értékeljék és tiszteljék a vezetőjüket, ezen felül inspirálja és motiválja őket.
  • Célokat határoz meg, az elismerés és jutalmazás, valamint a fejlődési lehetőségek biztosítása révén.
  • A bizalom kialakítása és fenntartása az alkalmazottak között szintén kulcsfontosságú a jó munkahelyi légkör megteremtésében.
  • Mindemellett a jó vezető rendszeresen demonstrálja következetességét, az elvárások és szabályok egyértelmű kommunikálásával és betartásával, ebből adódóan a munkatársak tudják, hogy a vezető(ség) hiteles és megbízható, ami pozitív hatással van az egész munkahelyi légkörre és teljesítményre.
A jó vezetői gyakorlatok, mint például az átlátható kommunikáció, az empátia és a bizalomépítés, kulcsfontosságúak a pozitív munkahelyi légkör és a munkavállalók optimális teljesítményének előmozdításában.
Ha vezetőként egy sikeres csapattal dolgoznál együtt és igazán jó működést szeretnél elérni, mindemellett tisztában vagy vele, hogy a sikerre való törekvés inspirálóbb és hosszútávon fenntarthatóbb motivációt nyújt, mint a félelemkeltés, ez esetben az alábbi tréningprogramot ajánljuk figyelmedbe.
Programunkban arra összpontosítunk, hogyan fejlesztheted vezetői képességeidet, hogy hatékonyabban tudd inspirálni és motiválni csapatodat.
A tréning alapja a vezetői önismeret, melynek eszköze a DISC kompetencia-alapú magatartás profil-elemző rendszer, mely 4 faktor mentén ad képet a kitöltő személyről az önkép, a munkahelyi viselkedés és a stresszhelyzetben való viselkedés vetületében.
Ezt felhasználva segítünk a résztvevőknek a fenti gyakorlatok és módszerek elsajátításában.
Szabó Dorina
Pannonjob