Fejléc grafikai elem

Könyvajánló

2021.03.23. 07:30

Porkoláb Imre: Szolgálj, hogy vezethess!

Könyvajánló

Porkoláb Imre: Szolgálj, hogy vezethess!

(3 perces olvasási idő)

A szerző, Dr. Porkoláb Imre nevével először egy televízióban látott riport során találkoztam. A beszélgetésben magáról, jelenlegi munkájáról mesélt. Konkrétan arról, hogy az általa katonaként megtapasztalt vezetési technikákat hogyan lehet tanítani, majd felhasználni a gazdaságban működő különböző szintű és előképzettségű vezetőknek.

Porkoláb Imre: Szolgálj, hogy vezethess!

Felfigyeltem a tényre, miszerint felderítő szakos hallgatóként, első magyarként végezhette el a világ egyik leghíresebb katonai iskoláját, a Sandhursti Királyi Katonai Akadémiát. Mivel magam is - valamikor réges-régen - sorkatonai szolgálatomat egy lövész ezred csapatfelderítő századában teljesítettem, a személyes érintettség okán igazán kíváncsi lettem. Ekkor olvastam el először a Szolgálj, hogy vezethess című könyvet, amely Dr. Porkoláb Imre első munkája.

Szolgálj, hogy vezethess! Már a cím megbabonázott! Rövid, ütős, egyértelmű! Az üzenete megkérdőjelezhetetlen. Kedves vezető! Értékeld át, amit eddig tanultál! Változz! Szolgáld beosztottaid, munkatársaid, hisz így lehetsz olyan vezető, akinek valóban követői lesznek, aki példakép, akiben megbíznak kollégái, alárendeltjei!
A könyv alapvetően a szerző egy éves angliai tanulmányait mutatja be. Három nagyobb részre tagozódik, mint a kiképzés maga. Az egyes fejezetek két részre oszthatók. Az elsőben, minden esetben, az átélt élményekről olvashatunk, izgalmas, olvasmányos stílusban, míg a második részek adják a tanulságot, immáron mindenki számára. Ezekben a részekben kerül összefoglalásra - már nem katonai szemmel - az az ismeretanyag, amit bárki, aki embereket vezet egy szervezetben, hasznosítani tud.
De nézzük, mik is azok a témák, amiket Porkoláb Imre részletesen is érint, a teljesség igénye nélkül. Milyen kihívások leselkednek egy vezetőre az előbb, vagy utóbb beköszöntő váratlan szituációkban? Hogyan érhetjük el munkánk során a flow élményt? Hogyan fejleszthetjük döntési képességünket a komfortzónánkból kilépve? Hogyan lehet egyensúlyt teremteni magunk körül a karakterfejlesztés segítségével? Mi a különbség a fejlődési és a rögzült szemléletmód között? Mit jelent a KÉS? Hogyan építheti ki egy vezető a bizalmat a csapatában? Hogyan fejleszthető a szervezet adaptációs képessége? Hogyan képes egy vezető követőket generálni?

Csupa érdekes, izgalmas téma, ami ma minden vállalatvezetőt foglalkoztat. A könyv olvasása során olyan válaszokat kapunk a fenti kérdésekre, ami nekünk, civileknek furcsának tűnhet elsőre, hiszen katonai környezetben, „harci körülmények” között születtek és váltak a gyakorlat részévé. De továbbgondolva mindenki rájön, hogy a két környezet, katonáké és civileké, nem is áll olyan távol egymástól, és a javasolt megoldások bármely vezető számára a siker lehetőségét biztosítják.

Végezetül álljon itt egy gondolat a könyvből, aminek igazsága igazán elgondolkodtató:
A szolgáló vezetésben óriási erő lakozik, mert az embereinket önmagunk elé helyezzük, az érdekeiket magasabb szinteken képviseljük, még akkor is, ha a saját karrierünknek árthat.”

Jó olvasást mindenkinek!

Fejes Gábor
mestertanár OE AMK, szervezetfejlesztési tanácsadó