Fejléc grafikai elem

Könyvajánló

2021.02.24. 16:14

Mi fán terem a coach szemléletű vezetés?

Könyvajánló

(3 perces olvasási idő)


A coach stílusú vezetésben rejlő lehetőségekkel korábban már több elméletben találkozhattunk (pl. Hersey-Blanchard Helyzetfüggő vezető modellje, vagy Daniel Goleman kutatása a vezetési stílusok hatékonyságáról), ugyanakkor ez a fajta vezetés csak az elmúlt néhány évben kapott nagyobb publicitást, és bár eszköztára tulajdonképpen nem tartalmaz olyan elemet, aminek a fontossága eddig ne merült volna fel, mégis érdemes ezeket együtt vizsgálni, hogyan hatnak egymásra és hogyan működtethetők a gyakorlatban.

Mi fán terem a coach szemléletű vezetés?

Ha ezen a területen szeretnénk kicsit jobban elmélyülni, vezetői eszköztárunk áttekintéséhez és fejlesztéséhez Julie Starr 2012-ben megjelent Coach szemlélettel a munkahelyen című könyve lehet a segítségünkre. A könyv gyakorlatias módon, konkrét példákkal illusztrálja a vezetési stílusok közötti különbségeket, és hasznos tippekkel, feladatokkal szolgál, ezért szívesen ajánljuk minden vezetőnek, aki a támogató, rugalmasan alkalmazkodó vezetői működésben látja a jövőt.

A könyv első része a coaching fogalmával foglalkozik, mit is jelent ez szervezeti közegben, mi a vezető mozgástere azon a skálán, melynek egyik végpontjában a direktív, másik végpontjában pedig az önvezérelt működés található, és hogyan válhatunk mi magunk inspiráló, támogató vezetővé.

A második rész foglalkozik azokkal a képességekkel, melyek egy coach szemléletű vezető működéséhez elengedhetetlenek. Kifejti, mit jelent, miért fontos, és hogy működik az összhang és kapcsolat kialakítása, hogyan lehetünk jelen fókuszált figyelemmel egy kommunikációs helyzetben, hogyan tudunk konstruktív visszajelzést adni, hogyan fejleszthetjük rugalmasságunkat a vezetési stílusok tekintetében, és miként lehetünk hatékonyabbak a kérdezéstechnikában.

A harmadik rész az alkalmazásról szól, vagyis miként tudjuk alkalmazni saját munkakörnyezetünkben a tanult technikákat. Ez a fejezet a coaching előfordulásának helyzeteire fókuszálva egyfajta kézikönyvként funkcionál, így a vezető a számára releváns szituációkkal foglalkozó részekkel dolgozhat.

Az utolsó részben a szerző az olvasót egy rövid önismereti útra hívja, ahol a vezető arra reflektálhat, hogy hol tart most a coach szemléletű vezetői működés tekintetében, milyen fejlődési célokat tűz ki ezzel kapcsolatban maga elé, mit fog tenni annak érdekében, hogy elérje célját, és milyen akadályokra számít ezen a fejlődési úton.

Julie Starr könyve könnyű, gyakorlatias olvasmány, érthető, kézzel fogható példákkal, de ez ne tévessze meg az olvasót. Egy új vezetési eszköztár kialakítása nem könnyű feladat, különösen akkor, ha az új módszerek a jelenlegitől jelentősen eltérnek, és/vagy, ha a jelenleg alkalmazott módszerek komoly múltra tekintenek vissza a működésünkben. A változáshoz gyakorlásra, önreflexióra, kitartásra van szükségünk, hogy elengedve a régi mintákat, a munkahelyi légkörre pozitívan ható vezetési stílust tudjunk a magunkénak.

Gácsi Anna

fejlesztési szakmai vezető, tréner-tanácsadó, PCM tréner, coach

gacsi.anna@pannonjob.hu

2021. Február