Fejléc grafikai elem

Érdekességek, aktualitások

2024.03.06. 11:08

PHRK - Megtartás interkulturális környezetben

Gácsi Anna, a Pannonjob fejlesztési szakmai vezetőjének előadása a Pannon HR Konferencián számos témát érintett, beleértve az interkulturális kommunikációt, a munkavállalók megtartását, és az oktatási folyamatokat.

 

 

PHRK - Megtartás interkulturális környezetben
Anna a közönséget egy érdekes játékba bevonva mutatta be, hogy a különböző kultúrákban eltérő jelentéssel bírnak ugyanazok a gesztusok és kifejezések, ami az együttműködés során félreértéseket vagy akár kellemetlen helyzeteket is okozhat. 

A valós esetekből is megannyi tapasztalatot merítő előadás során hangsúlyt kapott az munkahelyi on-boarding folyamat, mely jelentős hatással van a befogadás korlátaira és lehetőségeire.

Nem lehet figyelmen kívül hagyni az oktatói tudatosság fontosságát sem egy új kolléga integrálása során, melynek egyik jó példája a munkahelyi környezetben használt szakzsargon és rendszeresen alkalmazott rövidítések elkerülése az oktató részéről. Előadónk javaslata alapján érdemes lehet megfontolni vállalti szinten az oktatási anyagok és a kommunikációs módszerek egyszerűsítését, hogy a munkavállalók könnyebben feldolgozhassák és implementálhassák az őket érő új ingereket, megkönnyítve ezzel az új környezetbe való beilleszkedést.
 
A résztvevők az előadás második felében a munkahelyi beilleszkedés és befogadás kérdéskörét körbe járva érthették meg jobban a mentorok szerepét a betanulás folyamatában illetve fókuszt kapott ebből a szempontból a pszichológiai biztonság fontossága is a vállalati környezetben.

A mentorok kulcsszerepet játszanak az új munkavállalók beilleszkedésében és a szervezeti kultúra átadásában. Segítségükkel az új csapattagok gyorsabban megismerik a munkahelyi elvárásokat, normákat és folyamatokat, ami elősegíti a hatékony munkavégzést és csökkenti az új környezet okozta stresszt. A mentorok nem csupán a munkahelyi feladatok ellátásához nyújtanak segítséget, hanem szociális és emocionális támogatást is biztosítanak, ami elengedhetetlen a sikeres beilleszkedéshez.
 
A pszichológiai biztonság fogalmát bővebben kifejtve, ez a munkavállalók számára azt a bizalmi légkört jelenti, ahol őszintén kommunikálhatnak, hibázhatnak és kockázatokat vállalhatnak anélkül, hogy negatív következményektől kellene tartaniuk. Egy pszichológiai biztonságot nyújtó munkahelyi környezet elősegíti a kreativitást, az innovációt és a folyamatos tanulást, melynek megteremtése az empátia, az elfogadás és a nyitottság kultúráján alapulva a vezetők és a munkatársak közös felelőssége.
 
Ebben a kontextusban a mentorok kettős szerepet töltenek be: egyrészt közvetlen támogatást nyújtanak a beilleszkedési folyamatban, másrészt hozzájárulnak a pszichológiai biztonság megteremtéséhez azzal, hogy bizalomépítő kapcsolatokat alakítanak ki a munkavállalókkal. Ezáltal a mentorok kulcsfontosságú szereplőkké válnak a produktív, ösztönző és támogató munkahelyi környezet kialakításában. Anna előadása során a vezetői szerep kihívásait is megvizsgálta, különös tekintettel az őket érő hatásokra, a kimerülésre, a kiégés veszélyeire, valamint a visszajelzés jelentőségére.
 
Az előadás értékes betekintést nyújtott abba is, hogy miként befolyásolják a különböző kulturális háttérrel rendelkező munkavállalók a vállalati dinamikát és a csapatmunkát.

Anna itt is kihangsúlyozta a mentorok kulcsszerepét a munkavállalók sikeres beilleszkedésében és a munkahelyi kultúra átadásában, valamint a pszichológiai biztonság fontosságát a munkahelyi környezetben.
Rávilágított arra, hogy a munkahelyi sokszínűség kezelése komplex feladat, amely proaktív hozzáállást és folyamatos fejlődést igényel mind a vezetők, mind a munkavállalók részéről.

Végső konklúzió, hogy a munkahelyi befogadás és integráció elősegíti a kreatív és innovatív munkakörnyezet kialakulását, és hozzájárul egy olyan munkahelyi kultúra megteremtéséhez, ahol mindenki értékelve és támogatva érzi magát.