Fejléc grafikai elem

Szervezetfejlesztés

2022.01.12. 15:39

Home office wellbeing (1. rész)

A wellbeing kifejezés jelentése magyarul: jólét. Sokunk számára már nem csak egy egyszerű szófordulat, hanem egy vállalati körökben is népszerűvé vált kutatási terület. Nem véletlenül, hiszen a szervezeti szintű wellbeing, vagyis az, hogy egy adott cég munkavállalói kiegyensúlyozottak és jól érzik magukat, nagymértékű versenyelőnyt jelenthet a munkáltató számára. Ugyanakkor érthető módon egyéni szinten is sokat nyerünk azzal, ha munkavégzés közben is szem előtt tartjuk saját érzelmi, mentális és fizikai szükségleteinket, preferenciáinkat.
Home office wellbeing (1. rész)

A home office sajátosságai miatt pedig talán mindeddiginél fontosabb, hogy ne csak teljesítményünkre, hanem saját igényeinkre is kiemelt figyelmet fordítsunk.
Cikkünk első részében arra mutatunk rá, hogy mire figyeljünk oda a távmunka végzése során saját érzelmi és mentális egészségünk megőrzéséhez.

A TERMÉSZET EREJE:

Sajnos a legtöbbünknek nem jut elég ideje arra, hogy a természetben legyünk, pedig a növények közelsége, a természetes fény és a friss levegő segít, hogy kiegyensúlyozottnak érezzük magunkat. Ha otthonról dolgozunk, válasszunk a munkavégzéshez egy olyan szobát, ahol elegendő a természetes fény, ha van rá mód, legyen rálátásunk a kertre, közeli zöld övezetre. Amennyiben erre nincs lehetőség, helyezzünk el szobanövényeket az asztalon, a zöld szín csökkenti a stressz hatásait. Emellett használjuk ki a friss levegő erejét is, gyakran szellőztessünk vagy menjünk ki és frissítsük fel magunkat a szabadtéren. A természetes fény, környezetünk közelsége energiával tölt fel, fokozza az éberséget és növeli a produktivitást.

REND:

Minding legyünk készen egy ad-hoc videóhívásra. Készítsünk össze egy sarkot, amely hátteréül szolgálhat egy megbeszélésnek, így nem jelent majd felesleges stressz helyzetet számunkra a megfelelő környezet kialakítása rövid idő alatt.

A PIZSAMA NEM MUNKARUHA:

Agyunk azt a mintát tanulta meg, hogyha pizsamában vagyunk, pihenünk. Fontos, hogy kényelmes, de viszonylag formális legyen az öltözékünk a munkaidő alatt. Így a munka-magánélet egyensúlyának megtartásához is hozzájárulhatunk, hiszen az átöltözéssel az úgynevezett zsilipezési folyamatot is elvégezzük. Az otthoni ruha felvételével letesszük a munkát és megkezdjük a szabadidő eltöltését.

SZÜNET A SZEMNEK ÉS AZ ELMÉNEK:

Figyeljünk arra, hogy bizonyos időközönként pihentessük a szemünket, nézzünk el a monitortól, és ha lehetőség van rá, végezzünk szemtornát. Ilyenkor távolodjunk el a géptől és igyunk meg egy frissítőt úgy, hogy nem koncentrálunk a munkára, hagyjuk kicsit pihenni elménket 15-20 perc erejéig.

EGY TEVÉKENYSÉGEN LEGYEN A FÓKUSZ:

Törekedjünk arra, hogy csak egy feladatra koncentráljunk, ne végezzük felváltva a munkánkat és a privát teendőinket, hiszen így egyikre sem tudunk teljesen koncentrálni. Ha úgy érezzük, hogy elhalmoznak minket a teendők, írjunk listát és kövessük nyomon, hogy hol tartunk a feladatok elvégzésében.

TÁRSALGÁS:

Az irodában természetes és spontán módon kapcsolódunk másokhoz, vegyük csak végig: bemegyünk az irodába és összefutunk valakivel, kiugrunk kávézni, ebédelni, esetleg átmegyünk csevegni egy társosztályra. Ezek a többnyire spontán érintkezések home office alatt kimaradnak, pedig fontos, hogy ilyenkor is megjutalmazzuk magunkat informális beszélgetésekkel. Ennek érdekében hívjuk fel kollégánkat (akivel az irodában kávézni szoktunk) és kérdezzük meg, hogy telik a napja. Így egy-egy nevetést, hétvégi élménybeszámolót követően érzelmileg feltöltődve tudjuk folytatni a munkát.

Cikkünk folytatásban azokat a praktikákat vesszük végig, amelyekkel testi egészségünk megőrzését támogathatjuk a home office ideje alatt.

Kis Gabriella (Pannonjob Kft.)