Fejléc grafikai elem

Érdekességek, aktualitások

2023.03.06. 09:52

BIZTONSÁGÉRZET NÖVELÉSE A MUNKAHELYEN

2022. február 24.-én Oroszország katonai hadműveletet indított Ukrajna bizonyos területeit célozva, hosszú idő után ezzel ismét háború dúl egy szomszédos országban. Az azóta is fennálló harcok következtében Ukrajnában rendszeresek az áramkimaradások, akadozik a közlekedés és a vízszolgáltatás, számos település katasztrofális károkat szenvedett, a lakosság egy jelentős része elmenekült az országból.

BIZTONSÁGÉRZET NÖVELÉSE A MUNKAHELYEN
Mivel a Pannonjob 2017 óta foglalkozik ukrán, illetve a határon túlról érkező, kárpátaljai magyarok toborzásával, és jelenleg is közel 1300 Ukrajnából érkező munkavállalót foglakoztat, ezért is volt fontos számunkra, hogy a konfliktus kitörésének első napjaitól kezdve segítsük dolgozóinkat. Az elmúlt év tükrében mesélt nekünk pár mondatban az egyik érintett munkavállalónk: Morhunov Vitaliit arról, hogy hogyan élte meg ezt a megrázó helyzetet.

A sajnálatos módon kitört háborús konfliktus még mindig érinti Ukrajnát, hogyan tudott segíteni a Pannonjob ebben a helyzetben neked?

MV: A Pannonjob segített, hogy idejöhessen Magyarországra a családom. Nem volt útlevelük sem, segítettek nekünk az ügyintézésben, hogy rendelkezzenek a megfelelő papírokkal. Emellett idejött Magyarországra több rokonom is a gyermekeikkel. A Pannonjob dolgozói soha nem mondtak nekem nemet egyik kérésemre sem, csak segítséget kaptam tőlük, amiért minden munkatársuk felé hálámat fejezem ki. Nekem egyébként felnőtt gyermekem van, aki itt, a Pannonjob segítségével vállalt munkát.

A családodnak mely tagjai vannak még kint, mit mesélnek, mit élnek át a háború miatt?

MV: Anyósom kint maradt még, nagyon megviseli őt a háború. Áram kimaradások vannak, hideg van. Mindennap félelemben vagyunk mi is, attól tartunk, hogy bármikor rossz hírt kaphatunk.

A közvetlenül érintett dolgozóink többnyire az interjúalanyunk által említett áramszünetekről, fűtési problémákról, infrastruktúrát érintő fennakadásokról, folyamatos bizonytalanságról és félelemről számoltak be. Mindennapjaikat beárnyékolja az otthonukért való folyamatos aggódás. A közvetlen érintettség természetesen fokozottabb kitettséget jelent a félelem negatív hatásainak, ugyanakkor a háborúban nem, vagy csak közvetetten érintett munkavállalóinknál is érezhető a bizonytalan helyzetek (például a jelenlegi háború, pandémia, infláció stb.) okozta megnövekedett stressz. Ezért az ilyen bizonytalan és sokszor váratlan helyzetekben az egyik legfontosabb vezetői feladatnak dolgozóink biztonságérzetének növelését tekintjük.

Hogyan tudjuk vezetőként növelni munkavállalóink biztonságérzetén?

SZEMÉLYES JELENLÉT: A dolgozók biztonságérzetét nagyban erősíti, ha a vezető minél többet van személyesen jelen, elérhető és képes iránymutatást nyújtani az embereknek, nem csak a formális megbeszéléseken, hanem olyan informális alkalmakkor is, mint például az együtt ebédelés, kávézás, esetleg más szabadabb tevékenység.

CSAPATKOHÉZIÓ ÉPÍTÉSE: A csapatkohézióhoz nem csak a csapatépítés az egyetlen módszer. Érdemes a mindennapok részévé tenni a csapatok közötti átjárhatóságot, és akár csoportokon, szakterületeken átívelő közös projekteket indítani. Ezzel a munkatársak jobban megismerhetik egymást, és a motivációjuk, elköteleződésünk mellett egy közösség fontos tagjának érezhetik magukat.

GYAKORI ÉRTÉKELÉS, VISSZAJELZÉS: A visszajelzések és a konkrét célmeghatározások hiánya könnyen kiégéshez vezethetnek, ezért ne csak éves szinten, de akár negyedévente szánjunk időt a részletes visszajelzés biztosítására, ezzel is erősítve a bizalmat és a biztonságérzetet kollégáinkban.

MENTÁLHIGIÉNIÁS SZAKEMBER: Ha már nem elég egy mentorállóval való biztató beszélgetés, szükség lehet a szakemberre. Egy pszichológus egyrészt tud szakmai segítséget nyújtani, hogy munkatársaink hogyan dolgozzák fel a globális eseményeket, másrészt abban a kérdésben is, hogy mire érdemes fókuszálniuk a személyes fejlődésükben, hogyan tudnak kiteljesedni.

TÁRSADALMI TUDATOSSÁG: Bizonytalan helyzetben még jobban felértékelődik a cégek társadalmi szerepvállalása. A bizonytalanság, kontroll hiánya miatt jó érzés, ha egyéni és csoportszinten is tudunk tenni egy közös ügy érdekében.

A reziliencia, érzelmi rugalmasság, félelmeink megfelelő kezelése elengedhetetlen részei vezetői eszköztárunknak, kiváltképpen a stresszesebb időszakokban.
Legfrissebb szakmai programunk: ON-LINE VEZETŐI AKADÉMIA 2023. Dr. Kemény Dénes, Al Ghaoui Hesna, Dr. Szondy Máté, Molnár Attila és Gácsi Anna előadásaival abban a kérdésben igyekeznek iránymutatást nyújtani, hogy hogyan tudjuk a vezetői kihívásokat kezelni a változások korában.

További információ és jelentkezés:
https://www.pannonjob.hu/pannon-vezetoi-akademia-2023